Świece zapachowe to doskonały sposób na wprowadzenie w domu niepowtarzalnej atmosfery. Jednak nie każdy pali je poprawnie. Często zdarza się, że palimy świece nieefektywnie albo wręcz je marnujemy. Jak temu zaradzić? Radzimy, jak palić świece, by „wycisnąć” z nich jak najwięcej.

1. Zapobieganie kopceniu

Im dłuższy jest knot świecy, tym bardziej ona kopci. Po jakimś czasie można to zauważyć nawet na ścianach czy firankach. Dlatego zaleca się, by knoty świec Goose Creek przycinać do wysokości maksymalnie pół centymetra. Wtedy nie kopcą i palą się znacznie lepiej.

2. Równomierne palenie świecy

Bardzo często zdarza się tak, że świece zapachowe spalają się od środka, natomiast wosk na ściankach pozostaje niestopiony. By zapobiec takiej sytuacji, można „pomóc” nieco świecy, zagarniając do środka wosk ze ścianek i delikatnie go wyrównując. Dobrym pomysłem jest też owinięcie świecy folią aluminiową. Pozwoli to zatrzymać temperaturę i stopić dokładnie wosk ze ścianek.

3. Utrzymanie estetyki świecy

Palący się knot, po jakimś czasie tworzy charakterystycznego grzybka. Ten odpada i ląduje w ciepłym wosku, psując estetykę świecy. Każdorazowe odpadanie kawałków knota sprawia, że wosk może przybrać brzydki wygląd. Dlatego należy na bieżąco wybierać grzybki, jeszcze zanim świeca ostygnie, a wosk stężeje.

Jeśli chcesz, by Twoja świeca wyglądała pięknie jak najdłużej, to chroń ją przed promieniami słonecznymi. Mogą one odbarwiać wosk lub powodować zmianę jego kształtu.

4. Bezpieczeństwo palenia świec

Palące się świece zapachowe nigdy nie powinny być pozostawiane bez nadzoru. Pierwszy powód to zagrożenie pożarem, a drugi marnotrawstwo. Przyjmijmy, że wychodzisz z domu i świeca będzie się palić, ale nie spowoduje żadnego zagrożenia. Niby wszystko jest ok, ale dłuższa nieobecność spowoduje, że spali się jej naprawdę sporo. Nie „zrobisz zapachu” na wyrost, dlatego tak długie palenie po prostu nie ma sensu. Świece Goose Creek mają tak dużo substancji zapachowych, że wystarczy, gdy palą się kilka/kilkadziesiąt minut.

Zwracaj uwagę, na jakim podłożu stoi świeca w momencie dopalania się. Gdy świece wypalają się do końca, rozgrzany wosk może spowodować pęknięcie słoika, rozlanie zawartości i zniszczenie podłoża. Kiedy świeca kończy swój żywot, profilaktycznie podłóż coś pod słoik tak, by w razie pęknięcia nie zniszczyć podłoża.

5. Wybór odpowiednich świec

Zapachowe świece parafinowe mogą powodować podrażnienie układu oddechowego. Dlatego znacznie lepiej jest wybierać produkty o lepszym składzie. Np. świece Goose Creek, które stworzone są na bazie wysokogatunkowego wosku. Ten nie powoduje żadnych skutków ubocznych.

6. Właściwe gaszenie świec

Najgorszym sposobem, w jaki możesz zgasić świecę, jej zdmuchnięcie płomienia. Takie postępowanie sprawia, że knot kopci jeszcze przez kilka minut i psuje zapach w pomieszczeniu. Dodatkowo skraca się podczas kopcenia i utrudnia ponowne odpalenie świecy zapachowej. Najlepiej jest zakryć świecę wieczkiem lub kupić specjalny przyrząd, tzw. gasidełko (gaśnik).

Właściwe palenie świec to sztuka, która wymaga wiedzy i dbałości o szczegóły. Nie chodzi przecież o to, by kupić świece zapachowe i palić je byle jak. Palenie świec jest często jak rytuał i daje tym więcej przyjemności, im dokładniej się to robi. Trzymanie się powyższych zasad sprawi, że w domu zawsze będziesz mieć piękny zapach i nigdy nie zmarnujesz świecy. Nigdy też nie będziesz mieć problemu z szarymi firankami i nierównomiernym spalaniem.

Pin It on Pinterest

Share This