Bezpieczeństwo przy spawaniu


Jeśli w miejscu pracy podejmowane są takie zajęcia jak spawanie, bezpieczeństwo staje się priorytetem. Nie tylko po to, żeby nie doznać skutków kontroli bhp, która może niespodziewanie zawitać do naszych drzwi, ale także dla zwykłego, ludzkiego poczucia bezpieczeństwa.
Spawacze przy pracy wyposażeni są zarówno w odzież ochronną, np. fartuchy spawalnicze, a także hełmy chroniące. Co jednak zrobić, jeśli na jednej hali przewidujemy prowadzenie różnych stanowisk pracy, a spawanie jest jednym z nich?
Tutaj z pomocą przychodzą nam środki ochrony pracowników, którzy spawaniem się nie zajmują, a są narażeni na jego negatywny wpływ. Do najważniejszych z nich należą ekrany spawalnicze. Zwykle są one półprzezroczyste, żeby nie odseparowywać pracowników podczas wykonywanych zadań i mieć kontrolę nad nimi, gdyby miały miejsce jakieś niespodziewane wypadki.
Głównym zadaniem takich parawanów jest chronienie oczu osób postronnych przed niekorzystnym działaniem spawalnicy, a także nie pozwolenie odpryskom metalu powstającym w procesie spawania wydostawać się poza wyznaczony obszar. Ten drugi aspekt jest w stanie chronić zarówno innych pracowników, jak i całe miejsce pracy i sprzęt, jaki się w nim znajduje.
Wybierając odpowiednie ekrany spawalnicze powinniśmy upewnić się, że posiadają one określone normy ISO. Dobrej jakości ekran spawalniczy zawsze będzie certyfikowany i spełni wszystkie normy. Norma powinna być także nadrukowana na samym ekranie, aby na pierwszy rzut oka rozróżnić czy mamy do czynienia z wysokim jakościowo produktem, czy tylko z imitacją prawdziwie działającego ekranu.
Ekrany spawalnicze mogą być zarówno typu parawanowego, przypominającego zasłonę jak i stałe. W poszukiwaniu takiego materiału należy zastanowić się czego tak naprawdę potrzebujemy w zakładzie pracy i dobrać odpowiedni sprzęt dla swoich zastosowań.
Pomoże to zarówno zadbać o bezpieczeństwo w pracy jak i komfort pracowników, którzy na co dzień muszą przebywać w pobliżu procesu spawania, a nie są spawaczami.

Dodatkowe informacje: https://izolacyjnie.pl