Parawany spawalnicze


Parawany spawalnicze służą zabezpieczeniu stanowiska spawalniczego

Spawanie jest to rodzaj pracy, który polega na łączeniu elementów metalowych lub termoplastycznych poprzez ich obróbkę termiczną, za pomocą ciepła wydzielanego przez łuk elektryczny. Jest to szczególnie niebezpieczny rodzaj pracy, ponieważ powoduje szereg zagrożeń dla spawacza oraz osób, które mogłyby się znaleźć w pobliżu. Z tego powodu do wykonywania prac spawalniczych mogą przystępować operatorzy posiadający odpowiednie przeszkolenie.

Miejsce wykonywania prac spawalniczych musi być odpowiednio odizolowane od dostępu osób trzecich poprzez ekran spawalniczy. Rolą ekranu jest ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV lub IR, które emitowane jest w trakcie spawania przy pomocy łuku elektrycznego oraz przed pojawiającymi się w trakcie spawania opiłkami metalu i iskrami.

Budowa parawanów spawalniczych

To konstrukcje metalowe, które posiadają odpowiednio wyprofilowane nogi, które eliminują ryzyko przewrócenia się ochrony. Producenci udoskonalili konstrukcję metalową ekranu spawalniczego poprzez przymocowanie do jego stelażu kółek metalowych wraz z hamulcami, poprawia to znaczące jego funkcję transportową. Na stelażu rozpięta jest folia ochronna w czterech dostępnych kolorach. Kolory te są ściśle związane z ze stopniem przezroczystości parawanu, barwy te zmieniają się według kolejności : czerwony, brązowy, jasnozielony lub ciemnozielony matowy, gdzie barwa czerwona ma największy stopień przezroczystości. Ekran ma bardzo lekką konstrukcję, która jest łatwa w montażu. Parawany przystosowane są do prac przenośnych oraz mogą zostać zamontowane jako zabezpieczenie stanowiska spawalniczego na stałe, można je także łączyć w większe elementy jako ścianki ochronne.

Ekrany ochronne dopuszczone są do użytku w momencie, gdy spełniają specjalne normy, które regulują ich parametry pracy. Według powyższych przepisów, wszystkie parawany pochłaniają większość promieniowanie i odbijają je tylko w niewielkim stopniu, maksymalnie do 10%. Fakt ten jest istotny dla bezpieczeństwa pracy spawacza, który jest odpowiednio chroniony przed szkodliwą emisją powstającego promieniowania.

Więcej: https://ekranypcv.pl/