Mydła naturalne


W dobie rosnącego rynku kosmetycznego, często nie wiemy, po jaki produkt sięgnąć. Różnego rodzaju płyny pod prysznic, szampony, odżywki, toniki do twarzy i mydła zapełniają niemalże uginające się półki sklepów i drogerii. Dziesiątki sklepów internetowych również mogą się pochwalić bardzo bogatą ofertą. Każdy kolejny produkt obiecuje nam różnego rodzaju działania poprawiające urodę lub zdrowie, a lista różnych możliwych substancji zawartych w kosmetykach jest zdecydowanie zbyt duża, by nawet dosyć zorientowany konsument znał je wszystkie i umiał zdecydować, jaki skład danego mydła czy też pianki do włosów będzie dla niego najodpowiedniejszy.

Jedna marka będzie przekonywać do niesamowitych właściwości odżywczych kofeiny i peelingującymi właściwościami kawy zawartej w ich mydle, wyjątkowymi właściwościami odżywczymi komórek macierzystych jabłka lub hydrolitu jedwabiu, inna pochwali się brakiem zawartości alkoholu w swoich produktach, jeszcze inna pochwali się testami dermatologicznymi lub tym, że ich produkt jest nietestowany na zwierzętach. Każdy konsument będzie musiał sam zadecydować, co jest dla niego najważniejsze – warto jednak, aby była to decyzja podjęta na podstawie jego wartości etycznych, jakości danego kosmetyku oraz dopasowania jego składu do indywidualnych potrzeb, a nie np. ładnym opakowaniem, dostępnością w najbliższym sklepie (lenistwo ogólnie nie służy ładnej cerze ani zdrowym włosom) czy też loterii promocyjnej danej marki.

Wśród wielu rodzajów produktów dostępnych na rynku, warto szczególnie zwrócić uwagę na produkty ekologiczne, z naturalnych składników. Zazwyczaj są one znacznie bardziej przyjazne środowisku naturalnemu pod względem składu i zapakowane w mniejszą ilość zbędnego plastiku. Ich główną zaletą jest jednak ich jakość – nie zawierają toksycznych składników, mają znacznie mniejszą szansę wywołać podrażnienia i alergie. Mydła naturalne, w przeciwieństwie do większości dostępnych na rynku mydeł, nie są również pozbawione w chemiczny sposób naturalnej, korzystnej gliceryny.